Draga Kosa je štorklja na ta svet odložila daljnega leta 1961 v Prevaljah. Bil je to čas trdega komunizma in mehkega socializma. V rojstnem kraju malega Draga ne pomnijo. Rosno mlad se je preselil v Ravne na Koroškem, kjer se ga za razliko od rojstnega kraja dobro spominjajo.
Drago Kos je namreč stopil v miličniške čevlje in zraven obljubil zvestobo še službi državne varnosti. Desetletja kasneje je prejel častni znak svobode za udejstvovanje in dosežke pri osamosvojitvi, čeprav nihče na policiji ni znal povedati, kaj naj bi počel.
Krajani njegovega okoliša se ga spominjajo kot trgovca z videorekorderji. Zavzeto je iskal pretihotapljeno tehnično robo in jo veliko tudi zasegel. Še največ videorekorderjev. Kot se je za tiste čase spodobilo, ni vse prijavil. Nekaj jih je podaril sorodnikom, ostale pa prodal.
Ko je na Ravnah postalo prevroče zanj, so ga šefi premestili v Ljubljano. Ukvarjal se je z organiziranim kriminalom, kot vemo neuspešno. Potem so ga vtaknili v delovno skupino, ki se je ukvarjala z Janezom Janšo in trgovino z orožjem na obrambnem ministrstvu.
Avtor teksta pred vami ga je takrat spoznal kot Petra iz Sove. Izdal se je že na prvem sestanku zaradi rdečih žametnih hlač in registrske številke službenega golfa. Na oboje me je takrat opozoril Njavro. Če bo zraven tip s koroškim naglasom, na desni hlačnici rdečih “žametk” luknja od čika in zunaj Golf LJ A3 409, je to Drago Kos.
Meni je najbolj ostal tisti sestanek sredi noči na parkirišču stadiona za Bežigradom. Prisedel sem v avto Draga Kosa, zadaj je sedel Milan Smolnikar. Bil sem ozvočen. Snemalnik sem imel v škornju, mikrofon pa nekje pod vratom. Meter in pol žice je bilo nalepljeno na meni, da je to delovalo.
45 minut kasneje je kaseta prišla do konca. Potem je glasno zaškrtalo v mojem škornju, ker je začela snemati druga stran. Mislil sem, da mi bo odpovedalo srce od strahu, Drago pa nič. Nekaj očitnih stvari je šlo takrat čudežno “skozi”, ker je bil Drago enostavno butast in preveč zaverovan vase in sponzorje iz politike.
Med njegovimi bivšimi kolegi in šefi velja, da je nesposoben. Nikoli ne bo pozabljeno, da je aktiviral policijski pozivnik Smolnikarja na noč Depale vasi, ko je bil ta že v naših rokah.
Omenjeno afero, ki jo nekateri razglašajo za mater vseh afer, je Drago za razliko od sodelavcev in šefov preživel. Politične čistke ga niso doletele iz jasnih razlogov. Bil je namreč politično nastavljen s strani starih varnostnih struktur SDV, zato mu vodstvo policije ni moglo nič.
Veliko si je obetal od vlade brez Janše, a njegovo napredovanje je zaviral takratni notranji minister Bizjak, ki je poznal pravo vrednost Draga Kosa.
In potem je kot naročena prišla afera Celovec, kjer se je Drago angažiral v smeri rušenja ministra Bizjaka. Novi minister mu ni namenil pričakovane pozornosti, zato se je Drago začel ozirati proti Murglah in drugačne vrste karieri.
Kariero Draga na policiji so zaznamovale ljubezenske afere s sodelavkami. Kasneje je eno celo poročil, Katjušo Popović in na svet spravil še enega Kosa, ki sledi družinski tradiciji ovaduštva in nelegalnih poslov.
Ljubezen in zakon sta šla v franže, ker je Drago še vedno skakal čez plot. Na koncu je naskočil novinarko POP TV, ki je danes šefica Kranjčeve in mačeha zelenega dilerja Andraža.
Plačilo za politične usluge je prišlo kasneje, ko je bil Drago ustoličen za šefa KPK. Iz časa pred omenjenim imenovanjem so znane njegove povezave z mafijo, ki se je ukvarjala z nelegalnimi stavami v nogometu.
Ko je v past kriminalistične policije padla štajerska izpostava mafije in nekaj bivših članov reprezentance (Karić, Nastja Čeh ….), se je Drago potuhnil. Tekme za Bežigradom je raje začel obiskovati s člani albanske mafije, kjer sem ga enkrat srečal celo jaz. Sedela sva nekaj stolov narazen in staremu znancu iz afere Depala vas je bilo zaradi tega sila neprijetno.
Ko ga je politika nastavila na čelo KPK, je imel Drago Kos samo eno nalogo. Nadaljevanje vojne z Janšo in njegovo uničenje.
v nadaljevanju; KPK, Patria, Murgle, POP TV, bančni kriminal in I8M + prihajajoče sojenje 🙂